University News
For Immediate Release: 
May 29 2013

CONTACT: Sarah Dalton
Concord University FOR IMMEDIATE RELEASE
Office of Advancement May 30, 2013
PO Box 1000, Athens, WV 24712
(304) 384-6312, news@concord.edu
www.concord.edu


EDITORS: All candidates for graduation – both graduate and undergraduate – are included at the end of this file along with photos of the two valedictorians.


CONCORD UNIVERSITY HOLDS 138TH SPRING COMMENCEMENT

ATHENS, W.Va. – Concord University held its 138th Spring Commencement on Saturday, May 18, 2013 in the main gym of the Leslie R. and Ruby Webb Carter Center.

Two ceremonies were held to accommodate the number of graduates and their families and guests. A morning ceremony began at 10 a.m. and an afternoon ceremony was held at 2 p.m.

Students participated in a ceremony based on their fields of study. The morning ceremony included candidates for graduation in the master’s program and undergraduates from the divisions of Business, Education and Fine Arts. Participating in the afternoon ceremony were candidates for graduation from the divisions of Languages and Literature, Science, Mathematics & Health, and Social Sciences, interdisciplinary studies and the Regents program.

Valedictorians for the Spring 2013 class are Elizabeth Rose Brundage of Princeton, W.Va. and Rebecca Gwynn Creel of Procious, W.Va. Brundage received a Bachelor of Arts, summa cum laude. Her major is geography. Creel received a Bachelor of Science, summa cum laude. Her major is biology pre-professional.

Following are the candidates for graduation beginning with master’s candidates, followed by undergraduate candidates.

MASTER’S CANDIDATES FOR GRADUATION

WEST VIRGINIA

 

BALLARD: Amber Wuchevich Stamper, Master of Education
BECKLEY: Michelle Leigh Blankenship, Master of Education; Jeremy Raymond Hedinger, Master of Education; Emily Michelle Persinger, Master of Education; Patricia K. Treadway, Master of Arts in Teaching
BLUEFIELD: Christopher Guzy, Master of Education
CALDWELL: Susan Melinda Sheppard, Master of Education
COAL CITY: Debbra DeVane Black, Master of Education
CRAWLEY: Teresa Ada Rowe, Master of Education
DANIELS: Jamie Lee Shrewsberry, Master of Education
FAIRDALE: Debbie Lee Fisher, Master of Education
GAP MILLS: Gretchen Rose Bennett, Master of Education
GHENT: Laura Lynn Mills, Master of Education
GLEN DANIEL: Susan Lorelle Greathouse, Master of Education
GLENVILLE: Kelly Sue Wagoner, Master of Arts in Health Promotion
GREENVILLE: Alicia Kaye Mann, Master of Education
HINTON: Carol Renae Jones, Master of Education; Ginny Riffe, Master of Education; Jessica Jean Rodes, Master of Education
IAEGER: Amanda Joan Marshall, Master of Education; Summer Leighann Short, Master of Education
LEWISBURG: Robin P. Spence, Master of Arts in Health Promotion
LINDSIDE: Jenenna Lea Baker, Master of Education; Kristen Johnson Dillon, Master of Education; Christina Joy Dunlap, Master of Education
MEADOW BRIDGE: Candance Tabor, Master of Education
MULLENS: Erika Michelle Furman, Master of Education
NEW CREED: Sarah Jo Burton, Master of Education
NIMITZ: Jennifer Leslie Cole, Master of Education
PRINCETON: Leah Mariah Baker, Master of Education; Lauren Olivia Brandon, Master of Education; Christopher B. Southcott, Master of Education; Kevin Garrett, Master of Arts in Health Promotion
ROCKVIEW: Luke Michael Stevens, Master of Education
RONCEVERTE: Michael Houston Erskine, Master of Education
SINKS GROVE: Stacie Furrow Bennett, Master of Education
WELCH: Katherine Elizabeth Hardy, Master of Education
 

 

OUT-OF-STATE:

 

DRY FORK, VIRGINIA: Howard Keith Jefferson, Jr., Master of Arts in Health Promotion
MIDLOTHIAN, VIRGINIA: Stephanie Ann Cushman, Master of Arts in Health Promotion
 

 

UNDERGRADUATE CANDIDATES FOR GRADUATION

WEST VIRGINIA

 

ALDERSON: Amanda Carmel Bowden, Bachelor of Science in Education, Honors Business Education
AMMA: Emily Caroline O’Dell, Bachelor of Science in Business Administration
ANSTED: Danny R. Pinkelton Jr., Bachelor of Science in Business Administration; Stephen Robert Wilson, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Arts, Cum Laude
ATHENS: Jessica Renae Fowler, Bachelor of Arts; Lauren Nicole Fowler, Bachelor of Arts, Cum Laude; Kenneth Dale Goode, Bachelor of Arts, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Kishonna Mo’nae Horton, Bachelor of Arts; Stephanie Nicole Lombardo, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; James Stanley Maloyed, Bachelor of Social Work; Janet Marie Millard, Bachelor of Arts, Field Honors in Spanish; Scott E. Noble, Bachelor of Arts in Communication Arts; Molly Brianna Sanborn, Bachelor of Arts; Gregory Dirk Shamblin, Regents Bachelor of Arts; Jefferson David Smith, Regents Bachelor of Arts; Olivia Marie Terry, Bachelor of Science in Education; Jarrod Blake Warren, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Brandi Jade Wiley, Bachelor of Arts
BAISDEN: Courtney Telena Blankenship, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Arts, Cum Laude
BEAVER: Heather Lee McMillen, Bachelor of Science, Bachelor of Science in Computer Information Systems; Aleksandria Montria Rhodes, Regents Bachelor of Arts; Tara Nicole Shleser, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Jason Edward Staton, Bachelor of Science in Business Administration; Stephanie Dawn Tate, Regents Bachelor of Arts
BECKLEY: Ashley Nichole Basham, Bachelor of Social Work; Gage Everett Chandler, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Angela Marie Ellis Daniel, Regents Bachelor of Arts; Emma Rose Feijo, Bachelor of Science in Education; James Patrick Flannery, Bachelor of Science in Business Administration; Latonya Y. Harrison, Regents Bachelor of Arts; Jason P. Holley, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Adam Wesley Hunt, Bachelor of Science in Business Administration; Lauren Lee Hutchinson, Bachelor of Science in Education; Amber Louise Johnson, Regents Bachelor of Arts; Nicholas Orazio Lucento, Bachelor of Arts; Christopher Theodore Sulay Malon, Bachelor of Science in Computer Information Systems; Sara Lynn Mandeville, Bachelor of Arts; Jessica Lee Mays, Bachelor of Science; Renee Darneece McInnis, Bachelor of Arts, Cum Laude; Amy Hope Mills, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Johnna Marie Minor, Bachelor of Science; Donald W. Moore, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Jamaica Monique Oglesby, Regents Bachelor of Arts; Marilyn Leigh Pearce, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Christopher Edwin Price, Bachelor of Science in Business Administration; Michael Lee Prince, Bachelor of Science in Business Administration; David Alan Reeves, Bachelor of Social Work; Tina Renee Shawver, Regents Bachelor of Arts; Reshma Sherpa, Regents Bachelor of Arts; Ryan P. Stafford, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Damien Dewayne Tunstalle, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies
BEESON: Earnie Lee Shrewsbury, Jr., Bachelor of Social Work
BLUEFIELD: Jonathan Scott Baldwin, Regents Bachelor of Arts; William Alexander Cole, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Geoffery Michael Cooke, Bachelor of Science, Cum Laude; Crystal R. Hambrick, Bachelor of Social Work; Thomas M. Hilliker, Bachelor of Science in Education; Stephanie Andrea Mattox, Bachelor of Arts; Courtney Levon Neese, Bachelor of Arts; Amanda L. Reed, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Casey Ryan Tibbs, Bachelor of Social Work
BOLT: Allison Paige Farmer, Bachelor of Arts, Cum Laude
BRENTON: Kelly Lynn Cook, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Debra L. Lester, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude
CAMP CREEK: Dustin C. Farley, Bachelor of Science; Elizabeth Ann McKinney, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude
CARETTA: Phyllis Ann Russell, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude
CHARLESTON: Lauren Alexandra Cook, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Jonathan Michael Kiser, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Kathryn Neely Somerville, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Amelia Ann Whittington, Bachelor of Science
CHARLES TOWN: Kathy R. Barker, Regents Bachelor of Arts
CHARMCO: Wayne David Poticher, III, Bachelor of Science in Education, Field Honors in Elementary Education
CLARKSBURG: Cortney Ann Vannatter, Bachelor of Arts in Communication Arts, Magna Cum Laude
CLEARFORK: Sandra Gail Steele, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude
CLINTONVILLE: Shane Alexander Krausman, Bachelor of Science; Joshua Mark Simmons, Bachelor of Arts, Cum Laude
COAL CITY: Shelly Renee Stump, Regents Bachelor of Arts
COOL RIDGE: Chelsea Brooke Callaway, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Jeremy Delaine Smith, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude
CORINNE: Gregory Lee Weaver, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude
COTTAGEVILLE: Paul E. Vannoy, Bachelor of Science in Business Administration
COWEN: Ginger Marie Lamb, Regents Bachelor of Arts, Summa Cum Laude
CRAB ORCHARD: Johnathan Michael Coleman, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Jamie Lynn Dalton, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Jessica Renee Ferrill, Bachelor of Arts, Cum Laude; Randy Tyler Ferrill, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Kristen Maria-Dawn Selleck, Bachelor of Science in Education; Hillary Danielle Shupe, Bachelor of Science, Cum Laude; Thomas Franklin Wallace, III, Regents Bachelor of Arts
DANIELS: Melissa Ann Bowen, Regents Bachelor of Arts; Angela Lee Carbaugh, Bachelor of Science, Cum Laude
DANVILLE: Brandi J. Duty, Bachelor of Arts, Cum Laude
DOROTHY: Rebecca Doreen Hoppe, Regents Bachelor of Arts
FAYETTEVILLE: Robert Lee Caldwell, Bachelor of Arts; Joseph Earl Dean, II, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude; Janet Lea McClung, Regents Bachelor of Arts; Lindsey Nicole Rose, Bachelor of Science in Business Administration
FOREST HILL: Michelle Cathryn Young, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude
FRANKLIN: Vicky D. Champ, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude
GARY: Katrina Ann Dalton, Regents Bachelor of Arts
GHENT: Greta Jean Walker, Bachelor of Social Work
GILBERT: Melva Brianna Mounts-Blankenship, Bachelor of Science
GLEN DANIEL: Larry D. Hendrick, Bachelor of Arts
GLEN JEAN: Traci Dawn Canaday, Bachelor of Science in Education
GLEN MORGAN: Julia Catherine Smyth, Bachelor of Arts
GORDON: Kristen Nicole Jarrell, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude
GREENVILLE: Tyler E. Franklin, Bachelor of Science in Business Administration; Elizabeth Ann Huffman, Bachelor of Arts, Cum Laude
HANOVER: Shanda Kalyn Lester, Regents Bachelor of Arts; Heather Renae Morgan, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude
HARPER: Christopher Wayne Burrell, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
HARPERS FERRY: James Allen Bishop, II, Bachelor of Science
HEDGESVILLE: Christy L. Payne, Regents Bachelor of Arts
HENSLEY: Phyllis Jean Perkins, Regents Bachelor of Arts, Summa Cum Laude
HICO: Jennifer J. Gardner, Regents Bachelor of Arts
HINTON: Beverly Dawn McClanahan-Blankenship, Bachelor of Social Work; Wendy G. Pace, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Bachelor of Arts, Cum Laude; Thomas D. Sears, Bachelor of Arts; Jennifer Ruth Shaffer, Bachelor of Social Work, Cum Laude
HUNTINGTON: Garith Andrew Duncan, Bachelor of Science; Deron Keith Thompson, Regents Bachelor of Arts
HURRICANE: Brandon James Hodge, Bachelor of Arts
IAEGER: Venessa A. Prater, Regents Bachelor of Arts
IKES FORK: Kimberly Ann Lester, Regents Bachelor of Arts; Tracie Deanna Toler, Bachelor of Science in Business Administration
JOLO: Miranda Ann Mullins, Bachelor of Science in Business Administration
KEARNEYSVILLE: Dawn Marie Carroll, Regents Bachelor of Arts
KENNA: Erica Lynn White, Bachelor of Science in Education
KEYSTONE: Tayna Renee Spinella, Bachelor of Science in Education
LASHMEET: Sarah R. Graham, Regents Bachelor of Arts; Kaylyn Morgan Jennings, Bachelor of Arts
LEIVASY: Zachary R. Walton, Bachelor of Science
LERONA: Jared Ryan Phillips, Regents Bachelor of Arts; Jaime Leah Smith, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management
LEWISBURG: Jennifer Lynn Bowman, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude
LOOKOUT: Latonya Y. Harrison, Regents Bachelor of Arts; Cody Lee Neff, Bachelor of Arts in Communication Arts, Cum Laude
LYNCO: Kurtis E. White, Bachelor of Arts
MABSCOTT: Amy Elizabeth Buchanan, Bachelor of Social Work; Allen Keith Dunford, Regents Bachelor of Arts
MACARTHUR: Benjamin Franklin Williams, IV, Bachelor of Science in Business Administration
MARTINSBURG: Marilyn T. Carter, Regents Bachelor of Arts; Kaylyn Ann Smith, Regents Bachelor of Arts; Tara Lynn Sutphin, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude
MASONTOWN: Wesley Allen McKinney, Bachelor of Arts in Communication Arts
MATHENY: Jerad Jeffery Cook, Bachelor of Science; Brittany Nichole Dixon, Bachelor of Science in Education; Ashley Nicole Stepp, Bachelor of Science in Education, Cum Laude
MATHIAS: Glennia Jean Fansler, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Debra Sue Lemons, Regents Bachelor of Arts, Summa Cum Laude
MEADOW BRIDGE: Bryanna Shae Burdette, Bachelor of Science in Education
MIDWAY: Filip Milenovic, Regents Bachelor of Arts
MOUNT HOPE: Bethany Karyn Farley, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Brittany Lee Hopkins, Bachelor of Arts, Bachelor of Social Work, Summa Cum Laude; Sarah Beth Martin, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Britney Allyson Richardson, Bachelor of Social Work; Phyllis Regina Sisk, Regents Bachelor of Arts
MULLENS: Randall Ellis Johnson, Regents Bachelor of Arts; Katherine Elizabeth Lambert, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Holly E. Nuckolls, Regents Bachelor of Arts; Angela Robin Shade, Regents Bachelor of Arts
NETTIE: Joshua Edward Hanna, Bachelor of Science in Business Administration; Susan Marie McClung, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude
OAK HILL: Christopher Shae Allen, Bachelor of Arts in Communication Arts; Jordan Boone Hughes, Bachelor of Science; Rachel Costin Mendoza, Bachelor of Science in Education; Stephen Jordan Pavey, Bachelor of Arts, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Ryne James Shuff, Bachelor of Arts; Kristina Michelle Taylor, Bachelor of Science; Joshua D. Watkins, Bachelor of Arts
OCEANA: Lauren LeAyn Manning, Bachelor of Science in Education
ONA: Craig Edward Pritt, Bachelor of Arts; Rachel Brittany Williams, Bachelor of Science in Business Administration
PANTHER: Kimberly Dawn Cline, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude
PETERSTOWN: Christina Elizabeth Laws, Bachelor of Arts; Rebekah Lauren Pack, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude; Taylor M. Robertson, Bachelor of Science in Business Administration; Tanya Lynn Turner, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude
PINEVILLE: Briana Nicole Karl, Bachelor of Arts; Gentry Lee Shrewsbury, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude
PINEY VIEW: Brittany Michelle McPeake, Bachelor of Social Work, Cum Laude
PIPESTEM: Sabrina Gayle Hanshaw, Regents Bachelor of Arts
POCA: Ian J. Humphrey, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management
PRINCETON: Matthew Todd Bailey, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Jennifer M. Ball, Bachelor of Social Work; Elizabeth Rose Brundage, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Katie Danielle Buckner, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Curtis Ray Burress, Bachelor of Science in Business Administration; Barry Lee Cline, Bachelor of Science in Business Administration; Lisa D. Corner, Bachelor of Arts; Laura Kay Croy, Bachelor of Social Work; Clarisse Jasmine Davis, Bachelor of Science in Business Administration; Ashley Brooke Durham, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Shannon Renee Emmert, Bachelor of Science, Cum Laude; Lorrie Ann Farley, Regents Bachelor of Arts; Cynthia April Hensley, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; William Dustin Jennings, Bachelor of Science in Education, Honors in Social Studies; Stephanie DeLane Jones, Bachelor of Science in Education; Kyle Alexander LaMothe, Bachelor of Arts, Cum Laude; Amber Nicole Martin, Bachelor of Science in Education; Debra Ellen McClanahan, Regents Bachelor of Arts; David Ray Moore, Bachelor of Social Work; Amelia Sue Mullens, Bachelor of Science; Jeremiah Nelson, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Linzie Carol Newman, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Samuel Wilson Nunnery, Bachelor of Science in Computer Information Systems; Laken Nickole Pruitt, Bachelor of Arts, Cum Laude; Urooj Tahir Rana, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Bridget Victoria Smith, Bachelor of Science in Business Administration; Felicia Marie Strouth, Bachelor of Arts; Justin M. Tilley, Bachelor of Science in Business Administration; Autumn Roseann Vanmeter, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Sara Danielle Webb, Bachelor of Science in Education; Jaqueta Lynn Whitfield, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Alyssa Erin Wiley, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Rachel D. Wyrick, Bachelor of Arts; Erin Nicole Yost, Regents Bachelor of Arts
PROCIOUS: Rebecca Gwynn Creel, Bachelor of Science, Summa Cum Laude
PROSPERITY: Samuel Ellis Daniel, Bachelor of Science
RAINELLE: Whitney Hannah Stroud, Regents Bachelor of Arts
RAVENSWOOD: Emily Rebecca Batten, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Anthony Kane Smith, Bachelor of Science; Elizabeth Nicole Smith, Bachelor of Science, Cum Laude; Casey Eugene Stanley, Bachelor of Science in Business Administration; Kenneth Wade Stanley, Bachelor of Science in Environmental Geosciences
RAYSAL: Jackie Puckett, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude
ROCK: Melissa Gail Akers, Bachelor of Science in Education; Corey Blake Walker, Bachelor of Science in Education
SCARBRO: Donna Anne Kalteyer, Bachelor of Science in Environmental Geosciences, Cum Laude; Krista Mariah Moore, Bachelor of Science; Travis Ryan Vaughn, Bachelor of Science in Environmental Geosciences
SHADY SPRING: Casey Mitchell Boland, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Kimberly Ann Buckland, Bachelor of Science in Education; Nicole Danielle Coleman, Bachelor of Science in Education
SHIRLEY: Timothy Lawrence Brown, Bachelor of Arts
SINKS GROVE: Mary Lindsey Evans, Bachelor of Science in Education, Honors in Multi-categorical Special Education; Christopher Kay Wickline, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude
SOD: Heather Michelle Gray, Bachelor of Arts
SOPHIA: Ka Kei Ng, Bachelor of Science in Business Administration
SOUTH CHARLESTON: Katherine Elizabeth Chase, Bachelor of Science in Business Administration
ST. ALBANS: Bailey Elizabeth Gillespie, Bachelor of Arts in Communication Arts
ST. MARY’S: Lydia Hope Powell, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude
SUMMERSVILLE: Bonnie Sue Davis, Regents Bachelor of Arts; Kaitlin Sue Huffman, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Corrinea F. Lynch, Regents Bachelor of Arts, Summa Cum Laude
SYLVESTER: Adam Thomas Ferrell, Bachelor of Arts, Cum Laude
TRUE: Zachary Alexander Akers, Bachelor of Science in Business Administration
UNION: Taylor Jean Fullen, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies; Timothy H. Hiner, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Casey Nicole Yates, Bachelor of Social Work
UPPERGLADE: Maxann Elizabeth Taylor, Regents Bachelor of Arts
VICTOR: Brynn Nicole Johnson, Bachelor of Science
WAR: Karen Darleen Brewster, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Rebecca Ann Wolfe, Regents Bachelor of Arts
WELCH: Brenda G. Dillon, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude
WEST UNION: Samantha Irene Harris, Bachelor of Social Work
WHARNCLIFFE: Britnee Dwainetta Ridon Gibson, Bachelor of Science in Athletic Training
WHITE SULPHUR SPRINGS: Erin Blain Asbury, Bachelor of Science in Athletic Training; Ashley Marie Fury, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude
WHITESVILLE: Lindsey Ann Burdette, Regents Bachelor of Arts; Adam Scott Pauley, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude
WINFIELD: Erika D. Hoff, Bachelor of Arts
 

 

 

OUT-OF-STATE

 

TUCSON, ARIZONA: Franklin Patrick Parks, Bachelor of Science in Business Administration
ANDERSON, CALIFORNIA: Zachary L. Gibbins, Bachelor of Science in Business Administration, Field Honors in Finance
COTTONWOOD, CALIFORNIA: Matthew C. Anderson, Bachelor of Science in Business Administration
HUNTINGTON BEACH, CALIFORNIA: James Joseph Keating III, Bachelor of Science in Business Administration
SACRAMENTO, CALIFORNIA: Kyle James Kreps, Regents Bachelor of Arts
NEWARK, DELAWARE: Kylie Alexandra Kirn, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management
ODESSA, FLORIDA: Zach M. Grossi, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management
ST. AUGUSTINE, FLORIDA: Andrew Donald Baker, Bachelor of Science in Business Administration, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies
CHARLOTTE HALL, MARYLAND: Erin Brooke Bowling, Bachelor of Science in Athletic Training
GREENBELT, MARYLAND: Erica Jennifer Arce-Romero, Bachelor of Arts
HUGHESVILLE, MARYLAND: Amber Marie Burch, Bachelor of Science in Computer Information Systems
LAPLATA, MARYLAND: Samantha Mae Clement, Bachelor of Science in Athletic Training
SEVERN, MARYLAND: Crystal Elizabeth Jones, Bachelor of Arts
BENTON HARBOR, MICHIGAN: Corey Alfo’ne Neeley, Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies
CARSON CITY, NEVADA: Stephanie Marissa Harper, Bachelor of Science
MARLTON, NEW JERSEY: Alyssa Catherine Hessian, Bachelor of Science in Education
POUGHKEEPSIE, NEW YORK: Dessa Danielle Howaniec, Bachelor of Arts
STANLEY, NORTH CAROLINA: Randy Dean Beard, Jr., Bachelor of Science in Business Administration
WILMINGTON, NORTH CAROLINA: Derek Anthony Cline, Bachelor of Arts in Communication Arts
WESTCHESTER, OHIO: James E. Boyd, Bachelor of Science in Business Administration
CHESTERBROOK, PENNSYLVANIA: Trisha Lea Weitzel, Regents Bachelor of Arts
PALMERTON, PENNSYLVANIA: Casey Arlene Ord, Bachelor of Science in Education , Magna Cum Laude
WOODRUFF, SOUTH CAROLINA: Randall Maurice Hawkins, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies
ASHBURN, VIRGINIA: Kevin Michael Elliott, Bachelor of Science in Education, Cum Laude
BLUEFIELD, VIRGINIA: Ainsley Rebecca Miller, Bachelor of Arts in Communication Arts, Cum Laude; Terri L. Rhudy, Regents Bachelor of Arts; Jared Scott Thompson, Bachelor of Arts in Communication Arts; Mariel E. Wilson, Bachelor of Arts
BUCHANAN, VIRGINIA: Christopher Ryan Mowles, Bachelor of Science
CHATHAM, VIRGINIA: Melvin Everett Bennett III, Regents Bachelor of Arts
CLIFTON FORGE, VIRGINIA: Benjamin John Umstead, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management
COVINGTON, VIRGINIA: Melaina Michele Downer, Bachelor of Science in Education, Cum Laude
DAYTON, VIRGINIA: Colton Lee Mitchell, Bachelor of Science in Business Administration
GALAX, VIRGINIA: Allison Nicole Adams, Bachelor of Science; Allena G. King, Bachelor of Science in Education, Cum Laude
GRUNDY, VIRGINIA: Tabatha Thea Whited, Bachelor of Arts
LINVILLE, VIRGINIA: Emma Rae Mitchell, Bachelor of Social Work
LYNCHBURG, VIRGINIA: Andrea Hope Dunn, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management
MANASSAS, VIRGINIA: Sheila Anne Davies, Regents Bachelor of Arts
MIDDLETOWN, VIRGINIA: Molly Catherine Hopkins, Bachelor of Science in Business Administration
NARROWS, VIRGINIA: David Andrew Thompson, Bachelor of Science in Business Administration
RESTON, VIRGINIA: Raymond S. Bell, Bachelor of Arts
RHODESVILLE, VIRGINIA: Eric Thomas Jewell, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude
ROANOKE, VIRGINIA: Catherine Marie King, Bachelor of Social Work; Melissa Erin Lemley, Regents Bachelor of Arts; Allison Marie Ulmer, Bachelor of Science in Education
STAUNTON, VIRGINIA: Joshua Alan Wenger, Bachelor of Science in Business Administration
VIRGINIA BEACH, VIRGINIA: Benjamin Issarapong Everette, Bachelor of Arts; Casey Nicole Gerber, Bachelor of Science in Athletic Training
WYTHEVILLE, VIRGINIA: Devin Kurtis Smith, Regents Bachelor of Arts
CHIPPEWA FALLS, WISCONSIN: Daniel R. Jones, Regents Bachelor of Arts
 

 

 

INTERNATIONAL:

 

BRAMPTON, ONTARIO, CANADA: Justin Eugene Willard, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude
NIIGATA, NIIGATA, JAPAN: Motoki Tanaka, Bachelor of Science in Business Administration
YOKOHAMA, KANAGAWA, JAPAN: Ko Sato, Bachelor of Arts
KATHMANDU, NEPAL: Saugat Lama, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
PRETORIA, SOUTH AFRICA: Stephanus Petrus Labuschagne, Regents Bachelor of Arts
SARIYER, ISTANBUL, TURKEY: Mehmet Celiktas, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies
HANOI, VIETNAM: Duc Manh Ho, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Hoang Si Dung Phan, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude; Hanh Mai Tran, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude; Quyen Thi Tran, Bachelor of Science in Business Administration
 

 

 

 

 **PHOTOS OF VALEDICTORIANS ATTACHED BELOW

Elizabeth Rose

Valedictorian Elizabeth Rose Brundage of Princeton, W.Va.
 

Rebecca Creel

Valedictorian Rebecca Gwynn Creel of Procious, W.Va.

-CU-
 

PO BOX 1000, VERMILLION ST., ATHENS, WV 24712.