University News
For Immediate Release: 
May 21 2003

Concord College Lists Candidates for Graduation

Athens, W.Va. - Dr. Dean W. Turner, Vice President and Academic Dean at Concord College in Athens, West Virginia announces the May, 2003 candidates for graduation listing. Unless otherwise noted, all cities and towns are located in West Virginia.

ASSOCIATE OF ARTS IN OFFICE SUPERVISION

HINTON: Amber Dawn Ward

BACHELOR OF ARTS

ATHENS: Spaska Strahilova Dvoiatchka, Psychology

BECKLEY: Julie M Bays, Advertising/Graphic Design; Hsiao Ping Hsu, Advertising/Graphic Design, Studio Art; Julie Ann Midkiff, Advertising/ Graphic Design; Jeremy David Sotak, Sociology Social Work; Kasey Dawn Voloski, Psychology, Sociology

BIM: Amy D Cocheran, Psychology, Sociology

BLUEFIELD: Shane Paul Carosi, Political Science, Business Administration;

Robert Thomas Holley, Geography, Biology; Joshua Lee Jones, Psychology, Sociology;

Miranda Louise Jones, English: Literature Emphasis;

BOLT: Adam Alvin Acord, History, Philosophy

CHARLESTON: Charles Scott Inghram, Sociology, Psychology; Sarah Ann Martin, History

CHARLOTTSVILLE, VA: Miranda Kay Workman, Psychology

CLEAR FORK: Jason Paul Blankenship, Geography, Cartography

COAL MOUNTAIN: Shannon Leigh Walls, Psychology

CORINNE: Amber N White, Sociology, Psychology; Joseph W White, Psychology

COVINGTON, VA: Beth Ann Sampson English: Writing Emphasis, Theatre

DELBARTON: Erin Ellison Bachelor of Arts Geography, Cartography; David Keith Hughes, Jr., History, Political Science

ELIZABETH: Erin E Thorn, English: Literature Emphasis, Political Science

FAIRFAX, VA: Daniel E. Mark, History

FOREST HILL: Katherine Margaret Leftwich, History

FRANKFORT: Jaime Rae Wykle, Geography, Cartography

GARY: Laura Beth Waldron, Sociology

HICKORY, NC: Robby Clayton Preswood, Geography

HINTON: Rinda Colleen Coughenour, English: Literature Emphasis

MACARTHUR: Allison Melissa Bratton, Psychology

MANCHESTER, JAMAICA: Kimberly Williams, Psychology

MCGRAWS: Jeremy Matthew McGraw, History, Political Science

MEADOW BRIDGE: Aaron Michael Hill, Geography,

MONROVIA, MD: David Sherwood Gandy, Political Science

MOYERS: Ashli Jolene Taylor, Psychology, Theatre

MOUNT LOOKOUT: Cynthia Dawn Richardson, Psychology

MULLENS: Jeremiah Calvin Reece, Political Science, Philosophy

NAIROBI, KENYA: Subbalakshmi Krishnan, English: Literature Emphaphasis

NARROWS, VA: Tori Danielle Bowman, Psychology

NEW DEHLI, INDIA: Abhishek Singh, Sociology, Political Science

OXFORD, NC: Ross Clayton Huddleston, Geography

PILGRIMS KNOB, VA: Carla Sue Brown, Geography, Cartography

PILOT, VA: Phillip Allen Morris, Political Science, Geography

PINEVILLE: Amy L Adkins, English: Writing Emphasis, Business Administration; Tiffany Ann Lambert, Psychology

PRINCETON: Stephanie Lee Brown, Advertising/Graphic Design, Studio Art; Lisa J Butler-McDaniel, Advertising/Graphic Design, Studio Art; Tabitha Danese Crotty, Advertising/Graphic Design Studio Art; Pamela LeeAnn Fink, Political Science, English: Writing Emphasis; Katherine Leah Flanigan, Geography, Cartography; Lelia Ann Fry, Geography, Political Science; Lori Jean Harrison, History, Geography; Sarah Ruth Haynes, English: Literature Emphasis; Chandra Karine Mullins, History; Leigh Farmer Patton, Psychology, Biology; Philip E Phillips, Psychology, Geography; Kelly Yvonne Walls

ROANOKE, VA: Joshua Ryan Dix, History, Political Science

RUPERT: Amanda Lynn Tincher, English: Journalism Emphasis

SCARBORO: Lee Allen Webb, Psychology

SHADY SPRING: Stephanie Gaye Turner, Psychology, Sociology

SPENCER: Mark Everett Wilson, Geography, Cartography, Sociology

STUARTS , VA: Therese Podgorski, Psychology

TALCOTT: Lara Leigh Eller, English: Writing Emphasis

TROUT: Helen Renee Haynes, Political Science, English: Literature

WAR: Eric Shaun Tucker, Advertising/Graphic Design, Studio Art

BACHELOR OF ARTS IN COMMUNICATION ARTS

NEW DEHLI, INDIA: Kahlil Iohann Joseph, Broadcasting

BLUEFIELD: Jamie Gail Hypes, English: Writing Emphasis, Broadcasting

BRENTON: Larry Wayne Marrs, Broadcasting

BUFFALO: Alaina Gaynelle Nease, Broadcasting

DUNBAR: Aaron Russell Starcher, Broadcasting

IKES FORK: Alva Brock Whitt, Broadcasting

MULLENS: Tera L Grasser, Theatre

PINEVILLE: Lindsey Marie Reed, Broadcasting

UNION: Joseph Steven Echols, Broadcastin

BACHELOR OF ARTS IN INTERDISCIPLINARY STUDIES

EAST BANK: Leah D. Connelly

HUNTINGTON: Matthew R Walker

SOPHIA: Roy Daniel Lucas,

BACHELOR OF SCIENCE

ALDERSON: Shelia Kay Smith, Biology

ANDHRA PRADESH, INDIA: Darshan H Baldev, Computer Science, Mathematics

ATHENS: Jennifer Jane Querry, Biology, Psychology

BANCROFT: Kristen Marlene Dye, Biology (Pre-Professional Psychology)

BECKLEY: Lesli Earehart Farris, Biology (Pre-Professional Psychology)

BUCKHANNON: Shawna Lee Wagner, Biology (Pre-Professional Psychology)

CALCUTTA, INDIA: Vikash Gupta, Computer Science, Mathematics

DANIELS: Philip Andrew Galapon, Biology (Pre-Professional)

ELIZABETH: Rob-Roy Lee Mace, Mathematics, Comprehensive Statistics

LAHORE, PAKISTAN: Kamal Khalid, Computer Science, Mathematics, Business Administration

LERONA: Adam Dale Miller, Biology, (Pre-Professional Chemistry)

MASON, OHIO: Elizabeth Ann Jernigan, Biology (Pre-Professional)

POCA: Jessica Mae Karnes, Biology; Elicia Beth Miller, Biology (Pre-Professional)

PRINCETON: Andrea Marie Kaye Lester; Kimberly LeAnn Ratcliff, Biology (Pre-Professional);

Angela Renee Sheppard, Chemistry (Pre-Professional)

WHARTON: Eric Scott McClanahan, Biology (Pre-Professional), Chemistry

BACHELOR OF SCIENCE IN ATHLETIC TRAINING

ALLEN JUNCTION: Amber Michelle Monroe, Athletic Training, Sports Management

GILBERT: Stephen Howard Jeffrey, Athletic Training, Sports Management

JOSEPHINE: Lee Ann Shrewsberry, Athletic Training, Sports Management

BACHELOR OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION

ALBERTA, CANADA: Chad Michael Dawson, Finance

ARTIE: Melissa Susan Williams, Management

ATHENS: Michael Jason Bennett, Finance; Jacob Charles Blankenship, Management; Kristie Renea Combs, Accounting

BECKLEY: Brian Douglas Bowman, Management; Lisa Annette Williams, Accounting

BLUE RIDGE, VIRGINIA: Allen James Duncan,III, Administrative Systems

BLUEFIELD: Renada Michay Crawford, Management

BRISTOW, VIRGINIA: Duane Quentien Thomas, Administrative Systems

CALCUTTA, INDIA: Prerna Khemka, Management

CHARLESTON: Jessica Marie Fisher, Marketing Management

CHETPET CHENNAI, INDIA: Soumya Madaboosikande, Accounting

ELKVIEW: Heather Lynnette Fauber, Administrative Systems

HELEN: Kevin Lee Bowers, Finance

HINTON: Matthew Ray Kuntzi, Marketing Management

JEDDAH, SAUDI ARABIA: Nik Zaidan Abidin, Marketing Management

KATHMANDU, INDIA: Navin Kumar Sitoula, Accounting

KENNESAW, GEORGIA: Arthur Phillip Martinez, Finance

LANSING: Bryan Christian Grose, Management

MEADOW CREEK: Ellen Elizabeth Scott, Management

MOUNT HOPE: Ember Zetta Worrell, Accounting

PRINCETON: Thomas Riland Barlow,II, Marketing Management; Christopher Mikell Crookshanks, Management; William David Hardin, Accounting; Brian D Howell, Accounting
Stephen Edgar Jones, Marketing Management; Manvinder Singh Kohli, Management;
Graham Leonard Doug Laird, Management; Alan William Najar, Accounting; Angela Dawn Ramsey, Accounting; Stephanie Susanne Ray, Accounting; Kristin Margret Sherwood, Accounting

PLOVDIV, BULGARIA: Alexander Todd Andonov, Management

RUPANDEHI, NEPAL: Hari Prasad Poudel, Finance

SHADY SPRING: Rachel Dawn Thomas, Management

SHOALS: Mark A. Wilson, Management

SOPHIA: Dawna Louellan Boss-Burges, Management; Carrie Joann Lawrence, Management;

Brandon Shane Walls, Management

SAINT CATHERINE, JAMAICA: Wesley Henry Leo-Pa McLeod, Accounting

STEPHENSON: Adam Paul Perdue, Management

SUMMERSVILLE: Amy Lyn Groves, Management

WOODBRIDGE, VIRGINIA: Jeffrey Michael Scharf, Administrative Systems

WARSZAWA, POLAND: Piotr A Switalski, Marketing Management

BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER INFORMATION SYSTEMS

COOL RIDGE: Michael David, Computer Science

YOKOHAMA, JAPAN: Yuka Tamura

LEWISBURG: Tiffany Eileen Blair

OAK HILL: Joshua Davis Aylor, Sociology

PLOVDIV, BULGARIA: Vladimir T Andonov

BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION

ATHENS: Jennifer Jane Querry, Education/Secondary, Biological Science

BEAVER: Meghan Gail Ellis, Education/Secondary, English 5-12 ; Misty Dawn Pate, Education/Elementary

BECKLEY: Tammy Lynn Acord, Education/Elementary; Leah Marie Evans, Education/Elementary;

Karen Ann Greer, Education/Special Education, Early Childhood Education; Julie Ann Midkiff, Education/Secondary, Art

BERWIND: Phillip George Dunford, Education/Secondary, Physical Education

BLUEFIELD: David Eddie Cowan, Education/Secondary Physical Education; Helen Louise Fowler, Education/Secondary, English 5-12; Kimberly Sue Rotenberry, Education/Secondary Business Education

COVEL: Tonya Nicole Elliott, Education/Elementary

DANIELS: Greg Scott Blackburn, Education/Secondary, Biological Science; Linda Sue Moles, Education/Elementary

DELBARTON: David Lee Hunt, Education/Secondary, English/Language

DRY BRNACH: Pamela Sue Phelps, Education/Elementary

FAYETTEVILLE: Jessica Leigh Howard, Education/Elementary; Melissa Rae O'Dell, Education/Elementary

GHENT: Lura Ruth Arnold, Education/Elementary

IVYDALE: Patrick Andrew Stover, Education/Elementary

JUMPING BRANCH: William Michael Miller,Jr., Education/Secondary, Physical Education

LAUREL FORK, VIRGINIA: Amanda Denise Nester, Education/Elementary

LESTER: Melissa Faye Klucarich, Education/Special Education, Early Childhood Education

LINDSIDE: Cinda Sue Coulter, Education/Secondary Biological Science

MARLINTON: Jeni Morgan Weatherholt, Education/Elementary

MATOAKA: Roger W Lokay, Education/Secondary, Social Studies

MIDWAY: Amber Michelle Hart, Education/Elementary

MOOREFIELD: Jaclyn R See, Education/Secondary, Social Studies

LOOKOUT: Julie Ann Metheney, Education/Elementary

OAK HILL: Bret David Floyd, Education/Secondary, Social Studies; Sherri Renee' Snuffer, Education/Elementary

PIPESTEM: Ivy Kristina Reed, Education/Elementary

PRINCETON: Paige Amber Ball, Education/Elementary; Joshua Paul Bolar, Education/Elementary; Anna Marie Coulbourne, Education/Secondary, Music; Diana Lynn Marshall, Education/Elementary; Zachary Paul Schrage, Education/Secondary, Political Science, Social Studies; Tiffini Lea Sellers, Education/Special Education, Early Childhood Education; Angela Renee Sheppard, Education/Secondary, Chemistry 9-12;

Ashley R Shumaker, Education/Secondary, School Library-Media

PROCIOUS: Edward Allen Smith,Jr., Education/Secondary, Social Studies

QUINWOOD: Charles Albert George, Education/Secondary, Health Education

ROCK: Melissa Karen Godfrey, Education/Elementary

SUMMERSVILLE: Darcy Jo Bundy, Education/Secondary, Social Studies

Daniel Mark Dean,II, Education/Secondary, School Library-Media ( Verner Mingo WV

VICTOR: Maria Jean Harper, Education/Elementary

WOODBRIDGE, VIRGINIA: Christina Marie Plutz, Education/Elementary

BACHELOR OF SCIENCE IN INTERDISCIPLANARY STUDIES

ALDERSON: Nancy JB Sloan, Environmental Geophysical Sciences

CALDWELL: Chevele Ann Hardiman

CHARLESTON: Jeremy Wayne Gladwell

COAL CITY: Joseph Edward Blankenship, Sports Management

DELBARTON: Erin Ellison, Environmental Geophysical Sciences, Geology

ELIZABETH: Valerie Dawn Curtis

FAYETTEVILLE: Kristie Leigh Case Kurzyna

JOSEPHINE: Lee Ann Shrewsberry, Sports Management

MOUNT HOPE: Benitez L Jackson

NEW DEHLI, INDIA: Abhishek Singh

NEW MARKET, MARYLAND: Jone Margaret Swanson

PRINCETON: Dalena Lynette Galyean; Angela Renee Gross;

SOUTH LEBANON, OHIO: Kevin Wesley McClung

STUARTS , VIRGINIA: Th`erése Podgorski, Environmental Geophysical Sciences

BACHELOR OF SCIENCE IN TRAVEL INDUSTRY MANAGEMENT

BECKLEY: Leonard Dale Cox Bryant; Jarrod Brim, Park and Recreation Management;

Jill Marie Cook, Tourism Planning and Promotion

CHARLESTON: Lowell E Canaday, Tourism Planning and Promotion

LAUREL FORK, VIRGINIA: Albert Buford Goins, Park and Recreation Management

PLOVDIV, BULGARIA: Alexander Todd Andonov, Hospitality Management

ROANOKE, VIRGINIA: Kimberly Gail Wood, Tourism Planning and Promotion

VIENNA: Erin Callahan Weaver, Park and Recreation Management

WYTHEVILLE, VIRGINIA: Meghan Ryan Phillips, Park and Recreation Management

BACHELOR OF SOCIAL WORK

BECKLEY: Elizabeth Ann Johnson

FAIRLEA: Gloria Anne Beverage

MATOAKA: Jami Lin Clark

OAK HILL: Angelia Lynn Pemberton

PINEVILLE: Addie Leigh Brewer; Brenda Kay Christian

PRINCETON: Adam Brent Wolfe

PROSPERITY: Jessica Lynn Keeton

TRUE: Roaxann Lea Cline

ALEXANDRIA, KENTUCKY: Elizabeth A Faykus

BEAVER: Shelia Renae O'Dell

MULLENS: John Merlin Campbell

PIPESTEM: George Robert Collins

PRINCETON: Amy Marie Bridges

SHADY SPRING: Tammy Jean Brown

WELCH: John Wesley Wilson

The Concord College candidates for August graduation are as follows:

BACHELOR OF ARTS IN COMMUNICATION ARTS

BECKLEY: Dixie Paulette Miller, Broadcasting

BRENTON: David Burgess Marrs, Broadcasting

COOL RIDGE: Gregory Wayne Brown, Broadcasting

DELBARTON: Jeremy Lummie W Dempsey, Advertising

DUNBAR: Sarah Elizabeth Lewis, Theatre

SAINT PETERS, MISSOURI: Daniel Adam Harnsberger, Broadcasting

WELCH: Lindsey A Mullins, Advertising

BACHELOR OF SCIENCE IN BUSINESS ADMINISTRATION

BLUEFIELD: Kelli Hope Damron, Management

HURRICANE: Richard Andrew Strader, Management

HYOGO, JAPAN: Myun Park, Management

OCEANA: Tonya Nicole Fraley, Management

PETERSTOWN: Gary Lewis Robertson, Management

TAMIL NADU, INDIA: Sathappan, Accounting

WELCH: Raeann Patricia Baker, Administrative Systems

BACHELOR OF SCIENCE IN INTERDISCIPLINARY STUDIES

MARTINSBURG: Elisia Paige Davis, Sports Management

MARTINSVILLE,VIRGINIA: Travis Darnell Preston

RALEIGH: Shawna Renee Kountz

BACHELOR OF SCIENCE IN TRAVEL INDUSTRY MANAGEMENT

BLUEFIELD: Aaron Keith Spitzer, Park and Recreation Management

BACHELOR OF ARTS

ATHENS: Akiko Hachiya, Psychology; Gayle Ann Dunn, Advertising, Graphic Design

BLUEFIELD: Katrina Ann Anderson, Advertising, Graphic Design, Studio Art

CLEAR FORK: John Dean West, Psychology, Biology

HOLLIS, NEW YORK: Kyra Annita Narain Bachelor of Arts English: Writing Emphasis

LIBERTY: Jessica Erin Rowh, Political Science

SOPHIA: John-Paul Young, Sociology

BACHELOR OF SCIENCE

COOL RIDGE: Westley D Carr, Biology (Pre-Professional)

PINEVILLE: Ernest Nathan Flaim, Biology (Pre-Professional)

BACHELOR OF SOCIAL WORK

ATHENS: Elizabeth Carol Mullins

MEADOW BRIDGE: Joy Louise Shaffer

REGENTS BACHELOR OF ARTS

ATHENS: Rebecca Christina Coleman

-CC-

PO BOX 1000, VERMILLION ST., ATHENS, WV 24712.